Aproape tot ce faceti depinde de munca in echipa. Nu conteaza daca sunteti lider sau subaltern, antrenor sau jucator, profesor sau elev, parinte sau copil, director general sau functionar intr-o organizatie de voluntariat. Indiferent cine sunteti, daca invatati si aplicati legile muncii in echipa, capacitatea voastra de munca va creste. Cu cat numarul legilor pe care dvs si echipa dvs le invatati este mai mare, cu atat aveti mai multe sanse de a deveni – dintr-un simplu grup de indivizi – o echipa invingatoare.

LEGEA SEMNIFICATIEI: Unu este un numar mult prea mic pentru a realiza ceva maret.

LEGEA IMAGINII DE ANSAMBLU: Scopul este mai important decat rolul.

LEGEA NISEI: Toti jucatorii au un loc al lor caruia ii adauga cea mai mare valoare.

LEGEA MUNTELUI EVEREST: Pe masura ce provocarea devine din ce in ce mai mare, munca in echipa devine din ce in ce mai necesara.

LEGEA LANTULUI: Puterea unei echipe este influentata de veriga cea mai slaba.

LEGEA CATALIZATORULUI: Echipele castigatoare au jucatori care pun lucrurile in miscare.

LEGEA BUSOLEI: Viziunea ofera membrilor echipei directie si incredere.

LEGEA MARULUI STRICAT: Atitudinile gresite ruineaza echipa.

LEGEA INCREDERII RECIPROCE: Colegii de echipa trebuie sa poata conta unul pe celalalt atunci cand este nevoie.

LEGEA PRETULUI: Echipa nu reuseste sa-si atinga potentialul atunci cand refuza sa plateasca pretul necesar.

LEGEA TABELEI DE MARCAJ:  Echipa poate face schimbari atunci cand stie cu exactitate unde se afla.

LEGEA BANCII DE REZERVA: Echipele extraordinare au rezerve extraordinare.

LEGEA IDENTITATII: Valorile impartasite definesc echipa.

LEGEA COMUNICARII: Interactiunea alimenteaza actiunea.

LEGEA AVANTAJULUI: Diferenta dintre doua echipe la fel de talentate este conducerea acestora.

LEGEA MORALULUI RIDICAT: Cand castigi nimic nu te afecteaza.

LEGEA BENEFICIILOR: Investitiile in echipa sunt recuperate in timp.

Indiferent cine esti, ce pregatire ai, cu ce situatii te confrunti te poti baza pe legi si le poti aplica fara ezitare.

Nici una din legi nu functioneaza individual, un rezultat cu adevarat bun nu vor da decat toate legile laolalta. Cu cat invatati mai multe legi, cu atat veti avea performante mai mari.

“In spatele unui om capabil se afla intotdeauna alti oameni capabili.” proverb chinezesc

“Nu exista probleme pe care sa nu le putem rezolva impreuna, ci exista foarte putine probleme pe care sa le putem rezolva singuri.” Lyndon Johnson

Echipele implica prezenta unui numar mai mare de persoane, ceea ce presupune existenta mai multor resurse, mai multor idei si a unei energii mai mari decat in cazul unei singure persoane.

Echipele cresc la maximum potentialul unui lider si reduc la minimum punctele sale slabe. Punctele forte si punctele slabe sunt mult mai vizibile la o singura persoana decat la o echipa.

Echipele ofera perspective multiple cu privire la modul in care se poate satisface o nevoie sau se poate atinge un scop, formuland astfel mai multe alternative pentru fiecare situatie.

Echipele impart laudele in cazul unei victorii si impart vina atunci cand suferea o infrangere. Acest lucru genereaza atitudini autentice de modestie si spirit de echipa.

Echipele fac ca liderii sa fie in permanenta responsabili pentru obiectivul care trebuie atins.

Echipele pot face mai mult decat o singura persoana.

Indivizii iau parte la competitie, insa echipele sunt cele care castiga campionatele.

“Faptul ca ai ajuns sa-ti dai seama ca altii te pot ajuta sa faci ceva mai bine decat ai fi facut singur marcheaza o etapa importanta in dezvoltarea ta.“ Andrew Carnegie

Membrii unei echipe trebuie sa aiba scopuri comune, de care sa beneficieze cu totii in mod egal. Trebuie sa fie motivati sa lucreze impreuna, nu manipulati de cineva pentru propria glorie.

Oamenii care construiesc echipe de succes nu uita niciodata ca fiecare persoana dintr-o echipa trebuie sa joace un rol, iar fiecare rol are contributia sa pentru realizarea unei imagini mai mari. Fara aceasta perspectiva, echipa nu-si poate indeplini scopul, chiar daca “jocul” echipei este sportul, afacerile, familia, parohia sau guvernul.

Nu conteaza din ce echipa faceti parte, nu puteti face progrese fara a avea la dispozitie echiamentele, facilitatile, fondurile necesare – oricare ar fi scopul dvs. Cu cat echipa dvs este mai dotata, cu atat membrii ei vor avea mai putine probleme care le pot incetini drumul catre atingerea scopului.

Puteti pierde chiar daca aveti jucatori potriviti, insa nu puteti niciodata castiga cu jucatori slabi. Toti jucatorii au un loc caruia ii adauga cea mai mare valoare.

Atunci cand echipa dvs nu corespunde echipei necesare pentru indeplinirea visului dvs, nu aveti decat doua alternative: renuntati la vis sau dezvoltati-va echipa.

Cum dezvoltati o echipa:

dezvoltati membrii echipei (incepatorul entuziast are nevoie de directie; debutantul deziluzionat are nevoie de instruire; intreprinzatorul prudent are nevoie de sprijin; expertul increzator in sine are nevoie de responsabilitate);

adaugati membri cheie;

– schimbati conducerea;

– indepartati membrii ineficienti.

Provocarile cu care se confrunta echipele noastre nu sunt intotdeauna cele pe care le alegem noi. Cateodata ele ne sunt impuse si nu avem alta alternativa decat sa facem tot ce ne sta in putinta cu echipa pe care o avem, sau sa renuntam si sa suferim consecintele.

Puterea unei echipe este influentata de veriga cea mai slaba.

Cand este vorba despre munca in echipa

nu toata lumea accepta sa plece in calatorie (nu doresc sa se schimbe, sa se dezvolte sau sa cucereasca un nou teritoriu),

nu toata lumea ar trebui sa plece in calatorie (au alte planuri),

nu toata lumea poate pleca in calatorie ( nu pot tine pasul cu ceilalti membri, nu se dezvolta in zona lor de responsabilitate, nu vad imaginea de ansamblu, nu vor sa lucreze pentru a-si indrepta punctele slabe, nu vor sa colaboreze cu restul echipei, nu pot indeplini asteptarile pentru zona lor).

Ce puteti face cu oamenii din echipa dvs care sunt verigi slabe? R: ii instruiti sau ii schimbati.

Ajutorul poate imbraca mai multe forme:  sa le dati carti de citit, sa ii trimiteti la conferinte, sa ii puneti in fata unor provocari noi, sa le aduceti mentori cu care sa lucreze. Oferiti-le speranta si instruirea necesara si de obicei rezultatul va fi o imbunatatire a potentialului lor.

Atunci cand nu tratati corespunzator partea proasta a echipei, veti pierde respectul celei mai bune parti. Cand este vorba de interactiunea dintre oameni, persoana cea mai slaba este cea care controleaza de obicei relatia.

Inclinatia naturala a majoritatii oamenilor este sa se evalueze in functie de cele mai bune calitati in timp ce pe ceilalti ii evalueaza in functie de cele mai slabe calitati. Prin urmare, ei reusesc sa indice zonele in care colegii lor de echipa trebuie sa se dezvolte. Insa adevarul este ca fiecare persoana este responsabila in primul rand de propria dezvoltare.

Echipele castigatoare au jucatori care pun lucrurile in miscare(catalizatori)!

Cum sa deveniti un membru mai bun al unei echipe:

– gasiti un mentor;

– intocmiti-va un plan de dezvoltare (Nu puteti duce echipa la un nivel superior daca dvs insiva nu ati ajuns acolo.);

in iesiti din zona  de confort (Nu veti sti de ce sunteti in stare pana cand nu incercati sa faceti mai mult decat ati facut pana acum.).

Viziunea ofera membrilor echipei directie si incredere.

Viziunea extraordinara precede intotdeauna realizarile extraordinare. Ea trebuie sa fie captivanta pentru fiecare membru al echipei.

O busola morala aduce integritate viziunii, ajuta toti membrii echipei sa isi verifice motivele si sa se asigure ca muncesc pentru motivele potrivite, aduce credibilitate liderilor care creeaza viziunea.

“Daca cineva se indreapta cu incredere in directia visurilor lui, si se straduieste sa traiasca viata pe care si-a imaginat-o, ii va iesi in cale succesul la care nu se astepta in zilele obisnuite.” Henry David Thoreau

“Viziunea nu este suficienta – trebuie combinata cu actiunea. Nu este suficient sa creezi treptele – trebuie sa si pasesti pe aceste trepte.” Vince Abner

Oamenii nu au nevoie doar de informatie si inspiratie. Au nevoie de indicatii pentru a face ca viziunea sa devina realitate si de o modalitate de a ajunge aici. O strategie asigura toate aceste lucruri.

“Trebuie sa ai o viziune de lunga durata pentru a nu deveni frustrat din cauza esecurilor de scurta durata.” Charles Noble

“Acolo unde nu exista viziune, oamenii mor.” Regele Solomon

Cand vezi o ocazie, nu o rata!

Atitudinile bune nu garanteaza victoria unei echipe, insa atitudinile gresite garanteaza infrangerea acesteia. Atitudinile au puterea de a ridica sau de a dobori o echipa.

Atitudinea coloreaza tot ceea ce facem. Determina modul in care o persoana vede lumea si interactioneaza cu alti oameni. Atitudinea unei persoane are asupra randamentului acesteia un impact pozitiv, daca atitudinea este corecta, sau negativ, daca atitudinea nu este corecta, indiferent de talentul ei, de rezultatele pe care le-a avut in trecut sau de circumstante.

O atitudine se multiplica atunci cand este expusa altor oameni. Atitudinile gresite se inmultesc mai repede decat cele corecte. Atitudinea dumneavoastra determina atitudinea echipei.

Atitudinile sunt subiective, prin urmare identificarea unei atitudini gresite poate fi foarte dificila. (Majoritatea atitudinilor gresite sunt rezultatul egoismului.) Atitudinile gresite, daca sunt ignorate, ruineaza totul (pentru ca genereaza disensiuni, resentimente, conflicte sau dezmembrarea echipei – si nu vor disparea de la sine daca nu sunt corectate).

“Nimic nu poate opri o persoana cu o atitudine mentala corecta sa isi atinga scopul; insa nimic nu poate ajuta o persoana cu o atitudine mentala gresita.” Thomas Jefferson

Colegii de echipa trebuie sa poata conta unul pe celalalt atunci cand este nevoie. Daca increderea reciproca nu mai functioneaza, atunci nimeni nu mai poate conta pe nimeni. Increderea constituie fundamentul oricarei interactiuni dintre oameni.

“Nu lucram unul pentru altul; lucram unul cu altul.” Stanley Gault

Caracter + Competenta + Angajament + Consecventa + Coeziune = Incredere reciproca

Atunci cand fiecare membru al echipei imbratiseaza fiecare din aceste cinci calitati atat in ceea ce il priveste pe el cat si in relatiile cu altii, echipa poate fi caracterizata prin incredere reciproca, calitate atat de necesara pentru a reusi.

“Nu exista substitut pentru caracter. Poti cumpara creiere, insa nu poti cumpara caractere.” Robert  A. Cook

“Puteti scrie si publica orice doriti, insa numai misiunea, valorile si eticile care au importanta in compania dvs. sunt cele care sa manifesta in permanenta in comportamentul tuturor oamenilor.” Barry Gibbons

“Unitatea nu iese in evidenta prin faptul ca tu esti membru, ci tu iesi in evidenta prin faptul ca esti suficient de bun pentru a fi membru.” John Roat  (de la fortele maritime SEAL)

Fara coeziune oamenii nu sunt cu adevarat o echipa deoarece nu colaboreaza. Nu sunt decat un grup de indivizi care lucreaza pentru aceeasi organizatie.

Cel mai mare compliment pe care il poti primi este sa se poata conta pe tine.

Nimeni nu poate obliga o echipa sa isi doreasca succesul Fiecare persoana trebuie sa hotarasca in sinea sa daca obiectivul merita pretul care trebuie platit. Insa fiecare persoana ar trebui sa stie ce pret va trebui sa plateasca pentru ca echipa sa reuseasca.

Beneficiile muncii in echipa pot fi imense, insa au intotdeauna un pret. Pentru a avansa, trebuie intotdeauna sa renuntati la ceva

“Cel care isi doreste realizari mici va face sacrificii mici. Cel care isi doreste realizari mari va face sacrificii mari.” James Allen

Cunosterea oamenilor, construirea relatiilor cu acestia, invatarea modului in care munciti impreuna, toate acestea iau timp. Echipele devin mai puternice intr-un mediu in care lucrurile se cimenteaza incetul cu incetul. (pretul-timp)

Echipa dvs isi va atinge potentialul doar daca dvs va atingeti potentialul. (dezvoltare personala)

“Nu putem deveni ceea ce trebuie sa fim ramanand acolo unde suntem.” Max DePree

Dorinta de a lupta in permanenta, de a va perfectiona in permanenta este cheia abilitatii dvs si este un lucru esential pentru progresul echipei.

“Ceea ce conteaza este ceea ce inveti dupa ce stii totul.” John Wooden

Rareori obtii mai mult decat dai.

“Atunci cand dai lumii ceea ce ai mai bun, lumea iti intoarce serviciul.” Jackson Brown

“Pretul esecului este mai mare decat pretul succesului. Pretul pentru acceptarea esecului inseamna saracie, criza, depresie si un spirit calcat in picioare.”  Virgil Berry

Daca o echipa doreste sa isi atinga obiectivele, trebuie sa stie cu exactitate unde se afla. Nici o echipa nu poate castiga ignorand situatia reala.

Imediat dupa evaluarea situatiei puteti lua decizii.

Atunci cand stii ce sa faci, poti face ceea ce stii.

Majoritatea oamenilor de succes trec printr-o perioada de ucenicie.

Atunci cand fiecarei persoane persoane i se permite sa lucreze in zona sa de competenta, intreaga echipa castiga.

Actiunile de astazi construiesc echipa de maine:

– recrutarea (alegeti oamenii buni);

– instruirea (pregatirea – fiecare membru al echipei ar trebui sa se dezvolte si sa se perfectioneze);

– pierderi (alege membrii pe care ii pierdeti- oameni neproductivi, cei care nu-si pot lua un angajament)

Nu puteti rezolva problemele de maine cu solutiile de astazi.

Jucatorii mai buni te fac sa fii tu insuti un jucator mai bun.

Asa cum valorile personale influenteaza comportamentul unui individ, valorile organizationale influenteaza si directioneaza comportamentul echipei. Valorile constituie cea mai solida temelie a unei echipe. Ele ii unesc pe oameni si contribuie la stabilirea standardului pentru randamentul unei echipe.

Valorile pot ajuta o echipa sa devina mai unita, mai eficienta si atrag oameni carora le place ca echipa sa aiba valori. Valorile definesc echipa si ofera o identitate unica – membrilor echipei, potentialilor nou-veniti, clientilor si publicului.

Ceea ce credeti arata cine sunteti.

“Puteti face ceea ce eu nu pot face. Eu pot face ceea ce tu nu poti face. Impreuna putem face lucruri extraordinare.” Maica Tereza

Singurul si cel mai bun mod de a avea un impact asupra organizatiei este concentrarea asupra dezvoltarii conducerii.

Parcurgeti cu echipa dvs urmatorul proces: formulati valorile, comparati valorile cu practicile, predati valorile, practicati valorile, institutionalizati valorile, pretuiti valorile in mod deschis. Daca laudati si pretuiti oamenii care reprezinta valorile echipei, acele valori vor fi imbratisate si sustinute de ceilalti membri ai echipei. Nu exista o cale mai buna de a consolida echipa.

Daca valorile tale sunt aceleasi cu cele ale echipei, devii mai valoros pentru echipa.

Interactiunea alimenteaza actiunea.

Echipele eficiente au membri care discuta in permanenta unul cu altul. Comunicarea creste angajamentul si legatura dintre angajati; acestea la randul lor alimenteaza actiunea. Daca doriti ca echipa dvs sa lucreze la cel mai ridicat nivel, oamenii care formeaza echipa vor trebui sa fie capabili sa discute si sa se asculte unul pe altul. Abilitatea membrilor de a lucra impreuna depind de o comunicare buna. Fiecare echipa trebuie sa invete cum sa isi dezvolte o comunicare buna in patru zone:

– de la lider catre colegii de echipa (fiti consecvent, clar si respectuos; incurajati participarea);

– de la colegi de echipa catre lideri;

– intre membrii echipei (solidaritate, concentrarea asupra problemelor curente, vulnerabilitate);

– intre echipa si public.

“Vreau ca oamenii mei sa-si exprime deschis parerea si sa fie sinceri chiar cu riscul de a fi concediati.” Sam Goldwyn

“Putini oameni au succes daca ceilalti oameni nu doresc ca ei sa aiba succes.” Charlie Brower

“Trebuie sa invatam sa traim impreuna ca fratii sau vom muri cu totii prosteste.” Martin Luther King Jr.

Atunci cand sunt abordati de oamenii din afara grupului, membrii echipei trebuie sa-si aminteasca de cei trei R: receptivitate, responsabilitate si realism. Daca primesc comunicarea din partea celorlalti cu naturalete, daca raspund intotdeauna la timp, si daca sunt realisti in ceea ce priveste stabilirea si receptarea asteptarilor, se vor descurca foarte bine.

Sa lucram impreuna inseamna sa castigam impreuna.Nici o echipa nu lucreaza impreuna daca nu comunica. Comunicarea creste legatura dintre oameni.

Conducerea determina succesul echipei.

Diferenta dintre doua echipe la fel de talentate este conducerea. Conducerea inseamna a-i intelege pe jucatori, a-i strange laolalta, a-i face sa munceasca impreuna ca o echipa pentru a-si atinge potentialul. Cu o conducere buna, totul se imbunatateste.

Cu cat provocarea este mai mare, cu atat este mai mare si nevoia pentru nenumaratele avantaje puse la dispozitie de conducere. Cu cat echipa dezvolta mai multi lideri, cu atat este mai mare avantajul pus la dispozitie de conducere. Daca doriti sa aveti succes o perioada indelungata, instruiti-i pe jucatorii din echipa dvs sa devina lideri mai buni.

Nu este nevoie sa fiti dvs liderul pentru a fi un lider in echipa dvs. Incepeti prin a va imbunatati abilitatile de conducere astazi:

– recunoasteti valoarea conducerii;

– asumati-va responsabilitatea personala pentru dezvoltarea tehnicii dvs de conducere;

– urmati un program de dezvoltare a abilitatilor de conducere;

– gasiti un mentor in domeniul conducerii.

Dupa ce v-ati adaugat valoare dvs, veti putea adauga valoare si celorlalti – si veti putea in acelasi timp sa-i influentati – pentru a va ajuta echipa.

Moralul ridicat este unul din aspectele esentiale pentru crearea imprejurarilor potrivite pentru ca echipa sa joace la cel mai inalt nivel. Moralul ridicat contribuie ca exagerarea situatiei reale, la cresterea randamentului, la cresterea energiei, la eliminarea elementelor negative si la emanciparea echipei. De aceea e bine sa-i ajutati pe oamenii pe care-i conduceti sa isi dezvolte moralul si avantul pentru a crea o echipa de succes.

Cand faci bine, te simti bine – cand te simti bine, faci bine.

Timpul, banii si efortul necesar pentru dezvoltarea membrilor echipei nu schimba echipa peste noapte, insa dezvoltarea acesteia va da intotdeauna roade.

“Chiar si atunci cand ati jucat meciul vietii, va veti aminti cel mai mult sentimentul muncii in echipa. Veti uita aruncarile, pasele, punctele marcate, insa nu veti uita niciodata colegii dvs de echipa.”

“Pot trai si doua luni cu un singur compliment bun.” Mark Twain

Oamenii sunt dispusi sa munceasca din greu daca sunt apreciati pentru eforturile lor.

Cea mai mare investitie pe care o puteti face intr-o echipa este sa-i oferiti noi oportunitati.

“Strangerea laolalta este inceputul. Mentinerea laolalta este progresul. Munca laolalta este succesul.” James E Hunton

“Acolo unde exista vointa, exista si o cale, acolo unde exista echipa, exista mai multe cai.” Rex Murphy

Pentru cei care sunt jucatori de echipa si vor sa obtina mai mult in viata ii asteptam in echipa noastra Amway.

In acest articol aveti mai multe detalii despre cum functioneaza.

Daca doriti sa fiti la curent cu noutatile de pe blogul comdent.ro, puteti da Like paginii de Facebook sau va puteti abona la Newsletter.

Spor la aplicat si ne vom intalni cu ocazia urmatorului articol sau pe pagina de facebook.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

E mai bine sa previi decat sa tratezi!
Aboneaza-te la newsletter si descarca e-bookul gratuit: Zambeste pentru succes